Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ІСТОРИЧНА ДОВІДКА
Макарівського районного суду Київської області,
смт Макарів Київської області
Відомості щодо створення Макарівського районного суду до Другої Світової війни, щодо його найменування, підпорядкованості відсутні.
В листопаді 1943 року Макарівський район Київської області був звільнений від нацистських загарбників. Народний суд Макарівського району відновив свою роботу (точної дати не встановлено).
Вибори народних суддів відбувалися в той час громадянами району на основі загального, прямого та рівного права при таємному голосуванні. Народні судді та народні засідателі обиралися на три роки.
Відповідно до законодавства про судоустрій Української Радянської Соціалістичної Республіки (далі – Української РСР) народний суд складався з двох суддів, завідуючої канцелярії, секретаря суду та двох секретарів судового засідання.
При суді працювало два судових виконавця.
Дії суду розповсюджувалися на територію Макарівського району.
До функції народного суду входило: виховання громадян у дусі відданості Вітчизні та справі комунізму, у дусі точного та неухильного виконання Радянських законів, дбайливого відношення до соціалістичної власності, укріплення дисципліни праці, чесного відношення до суспільних та державних обов’язків, поваги до прав, честі та достоїнства громадян.
Народний суд Макарівського району Київської області розглядав кримінальні та цивільні справи. Робота була спрямована на боротьбу зі злочинністю, відшкодування збитків, заподіяних розкраданнями, на захист трудових, майнових та житлових прав громадян, охоронюваних законом інтересів державних та громадських організацій.
Згідно з новою Конституцією Союзу Радянських Соціалістичних Республік, прийнятою 07 жовтня 1977 року, народні суди в районах були перейменовані в районні народні суди. З цього часу Народний суд Макарівського району носить назву Макарівський районний народний суд.
Після проголошення Україною суверенітету у грудні 1991 року в країні в органах влади всіх рівнів відбувається реформування. Здійснюється удосконалення судової системи, діяльності судів.
Згідно із Законом України «Про внесення змін і доповнень до Закону Української PCP «Про судоустрій Української PCP», Кримінально-процесуального та Цивільного процесуального кодексів Української PCP» від 17 червня 1992 року № 2464-12 судовий процес проводиться суддею одноособово за участю прокурора, адвокатів, секретаря. Народні засідателі участі в судовому процесі не приймають.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону Української РСР «Про судоустрій Української РСР від 24 лютого 1994 року № 4017 назву «районні народні суди» було змінено на назву «районні, місцеві суди», внаслідок чого змінилася і назва «Макарівський районний народний суд» на «Макарівський районний суд Київської області».
Законом України «Про судоустрій України» від 24.02.1994 передбачалось, що судді районних судів обираються відповідно Верховною Радою безстроково. Судді, які вперше пройшли конкурсний відбір, призначаються Президентом України на п’ять років.
Місцевий суд складається не менш як з трьох суддів.
Із числа суддів місцевого суду Міністром юстиції України за поданням ради суддів України затверджується голова суду та заступник голови суду строком на п’ять років, якщо інше не передбачено законом.
З прийняттям Конституції України 28 червня 1996 року та внесенням змін до Закону України «Про судоустрій» у редакції від 21.06.2001 був встановлений порядок обрання (призначення) суддів місцевих суддів місцевих судів. Зокрема, передбачалось, що судді місцевих судів обираються Верховною Радою безстроково у порядку, встановленому законом. Судді місцевих судів, які вперше пройшли конкурсний відбір, призначаються Президентом України строком на п’ять років.
Законом України «Про судоустрій України» до системи загальної юрисдикції віднесено місцеві загальні суди. Місцевими загальними судами визначені районні, районні у містах, міські та міськрайонні суди, а також військові суди гарнізонів.
Указом Президента України від 20 серпня 2001 року № 641/2001 «Про мережу та кількісний склад суддів місцевих судів» було затверджено мережу та кількісний склад суддів місцевих судів України.
Указом Президента України від 29серпня 2002 р. № 780/2002 створена Державна судова адміністрація України (далі – ДСА), до основних завдань якої віднесено участь у формуванні судів та удосконалення їх організаційного забезпечення.
23.10.2003 наказом № 36 голови Макарівського районного суду Київської області (далі – голови суду) затверджено комісію з проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців.
02.02.2004 наказом № 6 голови суду створено експертну комісію Макарівського районного суду.
16.12.2004 наказом № 84 голови суду створено комісію з проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців суду.
17.01.2005 наказом № 4 голови суду створено експертну комісію Макарівського районного суду.
25.01.2006 наказом № 4 голови суду створено експертну комісію Макарівського районного суду.
25.01.2007 наказом № 3 голови суду створено комісію з проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців суду.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26 червня 2007 року № 486-р «Про граничну чисельність працівників апарату апеляційних та місцевих загальних судів», розробленого на виконання положень Законів України «Про судоустрій України» та «Про доступ до судових рішень», вимог процесуального законодавства, наказу ДСА України від 23 жовтня 2007 року № 672/к «Про граничну чисельність працівників апарату апеляційних та місцевих загальних судів» з 01 січня 2008 року до штатних розписів суду введено посади керівника апарату суду, консультантів та головного спеціаліста з інформаційних технологій.
Керівник апарату суду та його заступник призначаються та звільняються з посад начальником відповідного територіального управління ДСА України за поданням голови суду.
07.02.2008 наказом № 5-К виконуючого обов’язки голови Макарівського районного суду Київської області на посаду керівника апарату Макарівського районного суду Київської області призначено Голінко Світлану Генарівну, яка і по теперішній час очолює апарат суду.
28.08.2008 наказом № 16 голови суду створено експертну комісію Макарівського районного суду.
Відповідно до Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2009 № 14, до повноважень Державної судової адміністрації України віднесено вивчення практики організації діяльності судів. Відповідно до вказаної постанови суди були відділені від Міністерства юстиції, а судові виконавці вийшли зі складу суду.
19.01.2009 наказом № 1 голови суду створено комісію з проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців суду.
19.03.2010 наказом № 18 голови суду створено експертну комісію Макарівського районного суду.
З 07 липня 2010 року відповідно до Закону України «Про судоустрій та статус суддів» ДСА України здійснює організаційне забезпечення діяльності органів судової влади.
11.11.2010 наказом № 56 керівника апарату суду створено комісію з проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців суду.
З серпня 2010 року Макарівський районний суд працює на підставі Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07 липня 2010 року № 2453-VI.
Відповідно до вказаного Закону коло повноважень керівника апарату суду суттєво розширено: керівник апарату несе персональну відповідальність за належне організаційне забезпечення суду, суддів та судового процесу, функціонування автоматизованої системи документообігу суду, яка введена в дію з 01 січня 2011 року.
Керівник апарату суду призначає та звільняє з посад працівників апарату суду, застосовує до них заохочення та накладає дисциплінарні стягнення.
Відповідно Закону України «Про судоустрій та статус суддів» за головою суду закріплена представницька, адміністративна та контрольні функції.
На виконання вимог Закону України «Про судоустрій та статус суддів», Постановою Кабінету Міністрів України від 01 грудня 2010 року № 1097 «Про внесення змін до актів Кабінету Міністрів України з питань діяльності судів та визнання такими, що втратили чинність деякі акти Кабінету Міністрів України» з 01 січня 2011 року існуюча посада помічника голови суду замінена на посаду заступника керівника апарату суду.
В апараті суду діє канцелярія, яка щоденно, протягом робочого часу, здійснює прийом та реєстрацію документів, що надходять до суду.
В апарат, також, входять : консультант суду, секретарі судових засідань, помічники суддів, судовий розпорядник, архіваріус.
Розподіл обов’язків між працівниками апарату суду повинен забезпечувати звільнення суддів від дій, які безпосередньо не пов’язані із здійсненням правосуддя.
Приймання громадян в суді здійснюється згідно з Правилами внутрішнього розпорядку суду. З метою створення оптимальних умов для реалізації громадянами своїх прав та інтересів приймання громадян у суді здійснюється відповідним працівником апарату суду. Особисте приймання громадян з питань роботи суду також ведеться головою суду або його заступником.
Організація роботи суду планується шляхом складання планів – загального плану, календарних планів розгляду справ. Планується робота з кадрами суду (навчання, наради тощо). Ведеться статистичний облік про кількість і результати розгляду судових справ. Статистичні звіти (піврічний, річний) подаються до Державної судової адміністрації, яка узагальнює їх і оприлюднює на офіційному веб-порталі судової влади.
15.02.2011 наказом № 12 виконуючої обов’язки голови суду створено експертну комісію Макарівського районного суду.
07.06.2011 наказом № 27-К-1 голови суду затверджено Положення про порядок організації доступу до публічної інформації, що знаходиться у володінні Макарівського районного суду.
21.09.2011 наказом № 39 керівника апарату суду затверджено Положення про канцелярію Макарівського районного суду.
25.10.2011 наказом № 42 голови суду створено експертну комісію Макарівського районного суду, затверджено Положення про експертну комісію.
25.10.2011 наказом № 43 голови суду затверджено Положення про архівний підрозділ Макарівського районного суду.
23.11.2011 наказом № 50 голови суду створено комісію з контролю впровадження автоматизованої системи документообігу в суді.
19.12.2011 наказом № 56 голови суду затверджено Положення про експертну комісію Макарівського районного суду.
23.01.2012 наказом № 2 голови суду створено експертну комісію Макарівського районного суду.
12.10.2012 наказом № 3 голови суду затверджено Положення про апарат Макарівського районного суду.
14.03.2013 наказом № 11 голови суду затверджено Перелік відомостей, що становлять службову інформацію та які можуть міститися у документах з організації діяльності Макарівського районного суду.
21.10.2013 наказом № 33 голови суду затверджено Положення про експертну комісію Макарівського районного суду.
21.01.2015 наказом № 1 голови суду затверджено Положення з порядку побудови та впровадження комплексної системи захисту інформації інформаційно-телекомунікаційної системи.
03.01.2017 наказом № 1 голови суду створено експертну комісію Макарівського районного суду.
02.03.2017 наказом № 4 керівника апарату суду створено комісію з розгляду дисциплінарних справ Макарівського районного суду, затверджено Положення про дисциплінарну комісію.
12.08.2017 наказом № 12 виконуючої обов’язки голови суду затверджено Положення про порядок створення та діяльності служби судових розпорядників.
14.11.2017 наказом № 18 керівника апарату суду затверджено Порядок проведення оцінювання результатів службової діяльності державних службовців Макарівського районного суду.
02.07.2018 наказом № 14 голови суду створено комісію з питань роботи із службовою інформацією у Макарівському районному суді Київської області та затверджено Положення про комісію.
17.09.2018 наказом № 19 керівника апарату суду створено експертну комісію Макарівського районного суду.
В період з 1944 року по 2011 рік посади народного судді, голів суду займали:
1944 рік – Цуканова;
1945 – 1946 роки – Данько;
1946 – 1949 роки – не встановлено;
1949 - 1952 роки – Москалець І.Ф.;
1952 - 1955 роки – Дунаєвський;
1955 – 1958 роки – не встановлено;
1958 – 1960 роки – Телегей;
1960 – 1965 роки – Бутник;
1965 – 1968 роки – Кириленко;
1968 – 1976 роки – Кузьменко Ольга Порфирівна;
1976 – 1983 роки – Пономарьова Надія Василівна;
1983 – 1987 роки – Кривенко Віктор Васильович;
1987 – 1996 роки – Костенко Анатолій Васильович;
1996 – 2003 роки – Шатковський Сергій Віталійович;
2004 – 2011 роки – Дзюба Надія Михайлівна;
2011 – 2015 роки – Тандир Олексій Віталійович;
2015 – 2016 роки – Мазка Наталія Броніславівна (виконуюча обов’язки голови суду);
2016 – 2018 роки – Косенко Альона Василівна.
04.01.2018 на зборах суддів Макарівського районного суду Київської області (протокол № 1) головою суду обрано Тандира Олексія Віталійовича, який займає цю посаду по сьогоднішній день
Діяльність суду при здійсненні правосуддя спрямована на зміцнення законності та правопорядку, запобігання злочинам та іншим правопорушенням.
Робота з діловодства в Макарівському районному суді Київської області покладається на апарат суду.
Макарівський районний суд Київської області є судом першої інстанції та розглядає справи, віднесені процесуальним законодавством до його підсудності.
Станом на 31 грудня 2018 року у Макарівському районному суді Київської області здійснюють судочинство 3 судді: голова суду Тандир Олексій Віталійович, суддя Косенко Альона Василівна та суддя Мазка Наталія Броніславівна.
У 2019 році проведено експертизу цінності документів Макарівського районного суду Київської області суду та його правопопередників з питань управлінської діяльності за 1944-2018 роки.
Всього відібрано на зберігання 128 справ з питань управлінської діяльності. З них: для передавання на постійне зберігання в архівний відділ Макарівської районної державної адміністрації – 80 справ постійного зберігання за 1944 – 1961, 1978, 1979, 1995 – 2018 роки; з кадрових питань (особового складу) - 48 справ за 1949 – 2018 роки.
В описах №№ 1, 2-к справ за 1944 – 2011 роки не вказані індекси справи за номенклатурою справ, оскільки судом не складалися (не виявлені) номенклатури справ на вказані роки.
Документи, внесені в опис № 2-к, залишені для зберігання та використання в архіві Макарівського районного суду Київської області.
Вилучено для знищення 800 справ за 1993-2018 роки, як такі, що не мають культурної цінності та втратили практичне значення.
Склад документів, підготовлених для зберігання, не повний. Відсутні накази голови суду з основної діяльності та з кадрових питань (особового складу) за грудень 1957 року – лютий 1958 року; журнали реєстрації наказів голови суду з основної діяльності за 2005-2013 роки, з кадрових питань (особового складу) – за 1944-серпень 1993, 2005-2013 роки; накази керівника апарату суду з основної діяльності за 2008-2009 роки; накази керівника апарату суду з кадрових питань (особового складу) за 2008-2009, 2011 роки; журнали реєстрації наказів керівника апарату суду з основної діяльності за 2008-2013 роки, з кадрових питань (особового складу) – за 2008-2013 роки; розпорядження керівника апарату суду про проведення повторного автоматичного розподілу справ за 2012-2014, 2017 роки; протоколи оперативних нарад за 2003-2013 роки, ІІ півріччя 2018 року; протоколи засідань експертної комісії суду за 1996-2007 роки, № 2 за 2014 рік; протоколи засідань комісії з питань роботи із службовою інформацією у Макарівському районному суді за 2018 рік; свідоцтва про державну реєстрацію суду, виписки з Єдиного державного реєстру за 2001-2009 роки; аналітичні дослідження і узагальнення суду, що подаються в органи вищого рівня, за 2012-2018 роки; плани роботи суду на 1944-2011 роки; документи (звіти, інформації тощо) про виконання річних планів роботи суду за 2012-2017 роки; статистичні звіти суду з питань судової діяльності за 1944-1960, 1962-1977, 1980-1994 роки; статистичні звіти суду (ф. №№ 6-ПВ, 9-ДС) за 2012-2017 роки; довідки про роботу з розгляду звернень громадян, доповідні записки та узагальнення за 2012-2018 роки; особові справи голів суду за 1944-2009, 2011, 2013-2018 роки; приймально-здавальні акти, складені у разі зміни голови суду, за 1944-2018 роки; трудові договори за 2018 рік; документи (акти, висновки, протоколи) розслідувань нещасних випадків за 2018 рік; протоколи засідань конкурсної комісії суду за 1995-2013, 2016-2018 роки; особові справи суддів, звільнених у 1944-2009, 2011-2015, 2017-2018 роках; особові справи працівників суду, звільнених у 1944-1945, 1947-1973, 2000-2002 роках; документи (списки, копії особових документів) присяжних за 2018 рік; незатребувані трудові книжки працівників суду за 1944-2018 роки; книга обліку руху особових справ працівників суду за 1944-1985 роки; книга обліку руху трудових книжок та вкладок до них за 1944-1985 роки; журнал обліку дисциплінарних справ за 2018 рік; додаток до наказу голови суду від 15.03.2013 № 13 – зміни до Правил внутрішнього трудового розпорядку для працівників Макарівського районного суду; додаток до наказу голови суду від 26.06.2013 № 25 – зміни до Правил внутрішнього трудового розпорядку для працівників Макарівського районного суду; додаток до наказу керівника апарату суду від 02.03.2017 № 4 – склад дисциплінарної комісії Макарівського районного суду (див. акт № 1 про нестачу справ (документів) у суді).
Оскільки фінансово-господарське забезпечення Макарівського районного суду Київської області здійснюється Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Київській області, тому в суді не утворюються документи з питань фінансування, бухгалтерського обліку і звітності, оплати праці тощо постійного зберігання та з кадрових питань, які відповідно утворюються та зберігаються в Територіальному управлінні Державної судової адміністрації України в Київській області (вул. Жилянська, 58-Б, м. Київ, 01601).
В описі № 1 справ постійного не вказані номери наказів голови Макарівського районного суду, керівника апарату суду (з 2010 року) за 2003-2015 роки, з кадрових питань (особового складу) – за 2003, 2007, 2009, 20101, 2013-2016 роки, оскільки не були чітко відокремлені накази з основної діяльності від наказів кадрових питань (особового складу) та з адміністративно-господарських питань. Накази голови Макарівського районного суду та керівника апарату Макарівського районного суду з основної діяльності за 2010-2017 роки, з кадрових питань (особового складу) – за 2010, 2012-2017 мали спільну нумерацію, тому сформовані у відповідні справи разом. В опис № 1 справ постійного зберігання внесені накази народного судді Народного суду Бишівського району Київської області, 2-ї дільниці Народного суду Макарівського району (с. Бишів) за 1946-1951, 1954, 1956-1960 роки (Бишівський район ліквідованого у 1959 році, територію приєднано до Макарівського району). Накази голови суду з основної діяльності та з кадрових питань (особового складу) за 1949-2002 роки велися в книгах рукописним способом без поділу за видами. Оскільки такі книги містять переважну більшість наказів з кадрових питань, то їх внесено до опису справ з кадрових питань (особового складу).
Положення про структурні підрозділи суду не формувалися у справи окремо, а формувалися у справи після розпорядчого документа, яким вони затверджувалися. Не сформована у справу та не внесена в опис № 1 справ постійного зберігання особова справа голови суду Косенко Альони Василівни, звільненої з посади голови суду у 2017 році, оскільки зазначена особа продовжує працювати в Макарівському районному суді на посаді судді, особова справа її продовжує вестися, як судді.
Описи справ складено за хронологічно-номінальною ознакою. Справи, які мають документи за кілька років, включені в розділ опису по даті заведення справи. В кінці розділу опису за кожен наступний рік зроблено запис де дивитися документи за даний рік.
Справи сформовані відповідно до номенклатури справ. Чорнових і дублетних примірників у справах немає. Документи оформлені відповідно до вимог, підписані, мають печатки та грифи затвердження. Документи знаходяться в доброму стані, фізичних ушкоджень немає. Справи переплетені, аркуші пронумеровані, справи мають засвідчувальні написи та можуть бути використані в наукових і практичних цілях, а також для наведення довідок соціально-правового характеру.
Прийом документів повний.
Керівник апарату суду С.Г.Голінко