Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Комунікаційна стратегія
Макарівського районного суду Київської області
ЗМІСТ
1.Вступ
2. Аналіз стану комунікаційної діяльності суду
3. Наявність ресурсів для здійснення комунікацій і проблеми, які потребують вирішення
4. Мета і основні цілі комунікаційної стратегії
5. Цільові аудиторії суду
6. Форми і засоби комунікації з цільовими аудиторіями
7. Очікування та критерії оцінки комунікаційної діяльності
Контроль і координацію комунікаційної діяльності суду здійснює Голова Макарівського районного суду Київської області, а відповідальним за виконання є керівник апарату суду.
1. Вступ
Створення ефективної системи взаємодії судів, засобів масової інформації та громадських організацій є одним із пріоритетних напрямів демократизації в сучасній Україні. Лише за умови ефективної комунікації можна досягти поставлених цілей. Комунікація є процесом, ширшим за обсягом порівняно із простим поширенням інформації, має на меті удосконалення комунікативних процесів на підставі отриманого зворотного зв’язку та передбачає безперервні зміни і розвиток.
Загальновизнано, що демократична система може функціонувати найбільш ефективно лише у випадку, коли громадськість повністю поінформована. Відповідно до Загальної декларації прав людини (1948 р.) право інформувати та бути проінформованим визнане як одне з фундаментальних прав особи.
З метою заповнення інформаційного вакууму, що склався в сфері діяльності органів судової влади в Україні, Комунікаційна стратегія Макарівського районного суду Київської області розроблена для організації доступу до інформації для громадськості, яка є і в інтересах органів судової влади, тому що це може допомогти у встановленні більш тісних відносин між адміністрацією і особою, і, таким чином, ймовірно, зміцнити впевненість громадськості в вітчизняній Феміді
Неможливо забезпечити справедливе правосуддя, якщо воно не є відкритим для громадськості. Саме цього вимагають сучасні світові демократичні стандарти судочинства. Прозорість функціонування державних інститутів вважають однією з головних ознак демократії. Громадяни мають знати, хто і як ухвалює суспільно важливі рішення, як їх виконують і які наслідки це спричиняє для всього суспільства.
Стратегія комунікаційної діяльності Макарівського районного суду Київської області є основним документом для здійснення зовнішньої та внутрішньої комунікації, включає в себе сукупність комунікаційних засобів, методів, прийомів і технік, що покликані надати об’єктивну інформацію про діяльність суду і суддів, налагодити постійний зацікавлений діалог з суспільством в інтересах забезпечення незалежності судової влади, гарантування законності та правопорядку, здійснення незалежності судової влади, реалізації об’єктивного і неупередженого правосуддя.
Комунікаційна стратегія Макарівського районного суду Київської області розроблена на основі Стратегії розвитку судової системи в Україні на 2015-2020 p.p.
Зміст і структура комунікаційної стратегії визначається цілями правосуддя, а завдання суду в цьому напрямку ґрунтуються на нормах Конституції України, Законів України «Про судоустрій і статус суддів», «Про доступ до публічної інформації», Мадридських принципах щодо зв’язку між засобами масової інформації та суддівською незалежністю, інших національних і міжнародних актах, що регулюють діяльність судів в сфері комунікації.
2. Аналіз стану комунікаційної діяльності Макарівського районного суду
Київської області
Макарівський районний суд Київської області має досвід здійснення внутрішньої і зовнішньої комунікаційної діяльності завдяки впровадженню сучасних інформаційних технологій ведення внутрішнього документообігу, управління апаратом суду та донесення інформації про діяльність суду до широкого кола громадськості.
На сьогоднішній день суд забезпечений повним автоматизованим циклом ведення діловодства та проходження судових справ, в якому використовується передовий світовий досвід судового адміністрування та організаційної роботи. Внаслідок цього вдалося досягти надання якісних та професійних послуг громадянам.
Значущим кроком створення ефективної системи взаємодії судів, засобів масової інформації та громадськості стало запровадження в Макарівському районному суді Київської області посади прес-секретаря (головного спеціаліста із забезпечення зв’язків з засобами масової інформації) й обрання судді-спікера, на яких покладено функції забезпечення комунікаційної діяльності та інформування суспільства про діяльність Макарівського районного суду Київської області, зокрема шляхом оприлюднення інформації на сторінці суду на веб-порталі «Судова влада» http://mk.ko.court.gov.ua.
Щоденно здійснюється моніторинг висвітлення діяльності Макарівського районного суду Київської області у засобах масової інформації. На офіційному веб-сайті оприлюднюється інформація про заходи, які проводить Макарівський районним судом Київської області, а також ті, в яких беруть участь судді та працівники апарату. Прес-секретар опрацьовує запити та звернення представників засобів масової інформації, забезпечує підготовку і поширення матеріалів про діяльність Макарівського районного суду Київської області у ЗМІ, готує і розміщує на сайті спростування інформації, яка не відповідає дійсності, та роз’яснення стосовно діяльності суду у зв’язку з публікаціями про його роботу.
У приміщенні суду розміщені інформаційні стенди. На вказаних стендах знаходиться інформація про судову систему України, розклад роботи та контакти Макарівського районного суду Київської області. На них висвітлена інформація про справи, що призначені до розгляду, зразки документів, платіжні реквізити, графік особистого прийому громадян керівництвом суду, правила оформлення звернень, порядок пропуску до приміщення суду тощо. У приміщені суду наявна скринька пропозицій для громадян, які бажають внести свої пропозиції (в тому числі анонімно) стосовно діяльності суду.
Таким чином, Макарівський районний суд Київської області прагне до відкритості та прозорості у своїй роботі, веде планову та системну комунікаційну діяльність у таких напрямках:
- внутрішній: робота із суддями та працівниками апарату Макарівського районного суду Київської області щодо вдосконалення їх комунікаційних навиків, облаштування приміщення суду з метою забезпечення його інформаційної насиченості, підвищення комфортності для відвідувачів і роботи працівників Макарівського районного суду Київської області;
- зовнішній: інформування суспільства про роботу Макарівського районного суду Київської області, налагодження постійного зацікавленого діалогу з громадськістю та засобами масової інформації, залучення студентів та молодих фахівців до проходження практики у Макарівському районному суді Київської області.
Планування комунікаційних заходів здійснюється з урахуванням результатів опитування громадян, яке було проведено серед відвідувачів суду щодо оцінки якості роботи Макарівського районного суду Київської області та шляхів вирішення проблем, що виникають при відвідуванні суду.
3. Ресурси для здійснення комунікації і проблеми, які потребують вирішення
З часу створення суду і до цього часу ведеться активна робота забезпечення суддів і працівників апарату належними умовами праці та відповідними приміщеннями для здійснення правосуддя, а також забезпечення громадян вільним, безперешкодним доступом до суду.
У даному напрямку зроблено наступне: проведено капітальний ремонт будівлі, що дало можливість забезпечити належними приміщеннями суддів та працівників апарату суду; облаштовано три зали судових засідань, в тому числі з можливістю проведення відеоконференцзв’язку; здійснено заміну металевих загороджень, які відокремлюють підсудних від складу суду й присутніх громадян, на конструкції з органічного скла, що відповідає європейським стандартам; забезпечено можливість відвідувачам суду, шляхом організації куточків підготовки (журнального столу, лавки), розміщуватись при підготовці до подання матеріалів до суду та для очікування судових засідань.
Проте, у зв’язку зі зростанням кількості справ, які надходять до суду, кількість залів судових засідань є недостатньою, внаслідок чого сповільнюється швидкість черговості розгляду справ, створюють умови для порушення строків розгляду справ у суді, що не сприяє позитивному сприйняттю суду його відвідувачами.
На даний час залишається невирішеним питання встановлення пандусів для людей з обмеженими фізичними можливостями, що забезпечить для них вільний та безперешкодний доступ до суду.
Не сприяє налагодженню постійного зацікавленого діалогу суду з громадськістю низький рівень загальної правової культури населення регіону. Це є однією з причин невідповідних запитів до працівників суду, недовіри до діяльності суду, масових одноразових звернень до суду (соціальні виплати тощо), що створює дискомфортні умови перебування у приміщення як самих громадян, так і працівників суду. Як наслідок – формується негативне ставлення до суду загалом.
4. Мета і основні цілі комунікаційної стратегії Макарівського районного
суду Київської області
Метою комунікаційної стратегії Макарівського районного суду Київської області є формування довіри громадян до системи судочинства України через довіру до роботи Макарівського районного суду Київської області, як ланки системи судочинства і загалом підвищення авторитету судової влади в суспільстві.
Основні цілі комунікаційної стратегії:
- забезпечення прозорості діяльності судової влади, підвищення рівня її авторитету і довіри до правосуддя загалом та до Макарівського районного суду Київської області зокрема;
- переконання широкої громадськості щодо важливості їх підтримки діяльності суддів у здійснені об’єктивного, безстороннього, неупередженого, незалежного та справедливого правосуддя;
- підтримка стосунків між членами суддівського корпусу, сприяння в обміні інформацією між ними та організації спільної комунікаційної діяльності;
- підвищення рівня обізнаності громадян щодо специфіки, особливостей і змісту діяльності Макарівського районного суду Київської області;
- підвищення авторитету працівника апарату та судді Макарівського районного суду Київської області в суспільстві;
- покращення відносин зі ЗМІ, лідерами громадської думки, громадськими організаціями, органами державної влади і місцевого самоврядування в інтересах побудови правової держави;
- підвищення рівня правової освіти населення, інформування громадян про шляхи забезпечення їх конституційних прав та необхідність дотримання ними конституційних обов’язків;
- підвищення престижу роботи в суді, профорієнтація молоді;
- підвищення рівня правової культури особи, яка прийшла або прийде до суду;
- підвищення обізнаності відвідувачів суду про судові правила та процедури.
Основними принципами комунікаційної діяльності Макарівського районного суду Київської області є:
- прозорість – висвітлення діяльності Макарівського районного суду Київської області, роз’яснення цілей, змісту та специфіки роботи;
- відкритість – створення умов для безперешкодного доступу громадян до інформації про діяльність Макарівського районного суду Київської області;
- партнерство – постійний контакт Макарівського районного суду Київської області з громад кістю (взаємовідносини);
- відповідальність – за зміст та якість інформації;
- правдивість – надання чіткої, правдивої та об’єктивної інформації;
- адресність – адаптованість інформації до сприйняття цільовим групам;
- оперативність – своєчасність інформування громадськості;
- доступність – лаконічність, зрозумілість інформації, легкість для сприйняття та запам’ятовування.
5. Цільові аудиторії комунікаційної діяльності Макарівського районного
суду Київської області
Відповідно до мети та цілей Комунікаційної стратегії Макарівського районного суду Київської області її цільовими аудиторіями є:
Зовнішні:
- громадяни: учасники судових процесів (позивачі, відповідачі тощо) та особи, які потребують судового захисту;
- громадяни, які не є безпосередніми учасниками судового процесу, проте які або відвідують суд, або цікавляться його діяльністю;
- окремі категорії громадян, інтереси яких можуть бути представлені громадськими організаціями (інваліди, діти війни тощо);
- засоби масової інформації;
- експертне та наукове середовище;
- студенти юридичних спеціальностей;
- школярі загальноосвітніх шкіл та інтернатів;
- представники суб’єктів владних повноважень.
Внутрішні:
- судді у відставці;
- судді;
- працівники апарату Макарівського районного суду Київської області.
Найбільш пріоритетною цільовою групою є групи, що становлять зовнішню цільову аудиторію.
6. Форми і засоби комунікації (канали зв’язків) з цільовими аудиторіями
Під час вибору каналів зв’язку із цільовою аудиторією необхідно обов’язково врахувати специфіку кожної окремої групи.
Обираючи засоби комунікації із громадянами, слід розуміти, що ця група є найбільш численною та різноманітною, отже, краще обирати канали, які є більш масовими та доступними широкому загалу.
Канали зв’язку з громадськістю:
1) проведення опитування громадської думки;
2) надання інформації через веб-сайт Макарівського районного суду Київської області;
3) розміщення інформації на інформаційних стендах у приміщенні Макарівського районного суду Київської області.
Під час визначення каналів комунікації Макарівського районного суду Київської області із представниками ЗМІ необхідно врахувати, що ця група є більш вузькою та спеціалізованою, що в окремих засобах масової інформації працюють журналісти, які спеціалізуються на правничій тематиці.
Каналами комунікації зі ЗМІ може бути обрано:
1) роз’яснення і консультації з питань пов’язаних з діяльністю судів;
2) прес-тури для журналістів (Дні відкритих дверей);
3) надання інформації через веб-сайт Макарівського районного суду Київської області;
4) організація інтерв’ю з керівництвом Макарівського районного суду Київської області.
Обираючи засоби зв’язку зі студентами юридичних спеціальностей, слід звернути увагу, що основною ідеєю співпраці з цією групою є популяризація роботи в суді з метою формування майбутнього високопрофесійного персоналу. Добір засобів комунікації необхідно здійснювати з наданням переваги таким освітнім заходам:
1) зустрічі, обговорення тем, безпосередньо пов’язаних із діяльністю судів;
2) сприяння проходження студентами юридичних факультетів практики у Макарівського районного суду Київської області.
Каналами комунікації із представниками суб’єктів владних повноважень можуть бути:
1) надання інформації через Веб-сайт Макарівського районного суду Київської області;
2) обмін інформацією шляхом офіційного листування.
7. Очікуванні результати реалізації Комунікаційної стратегії Макарівського районного суду Київської області
Комунікаційна стратегія Макарівського районного суду Київської області впроваджується з метою покращення зв’язків із громадськістю, встановлення змістовного та постійного діалогу із суспільством.
За результатами реалізації Комунікаційної стратегії Макарівського районного суду Київської області очікується зростання рівня довіри громадян до судів та працівників апарату суду, підвищення авторитету Макарівського районного суду Київської області шляхом поліпшення правової обізнаності населення про порядок захисту їхніх прав та інтересів у судах.
Громадяни повинні сприймати суди як установи, що покликані захищати їх права. Звертаючись до суду, кожен громадянин може очікувати, що рішення суду, яким би воно не було, ухвалено неупереджено, виважено та на підставі норм закону.
Крім того, серед очікуваних результатів реалізації Комунікаційної стратегії Макарівського районного суду Київської області можна назвати:
- підвищення рівня правової обізнаності населення та засобів масової інформації;
- підвищення рівня зацікавленості громадян, насамперед молодих юристів, у роботі в суді;
- налагодження постійного зв’язку зі ЗМІ з метою оперативного висвітлення діяльності Апеляційного суду міста Києва;
- формування позитивного іміджу судової влади.