flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Повернення судового збору, в тому числі сплаченого помилково

12 грудня 2016, 09:13

 Згідно статті 7 Закону України «Про судовий збір»

1. Сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі:

1) зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом;

2) повернення заяви або скарги;

3) відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі;

4) залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв’язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням);

5) закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв’язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

2. У випадках, установлених цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої сумипунктом 1 частини першої; в інших випадках, установлених частиною першоюцієї статті, - повністю.

3. Повернення сплаченої суми судового збору здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної фінансової політики.

 

            Тож у разі виникнення підстави для повернення судового збору, його повернення здійснюєтьсявідповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845. Зазначеною постановою визначено механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, прийнятих судами, а також іншими державними органами, які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.

 

У разі ж виникнення інших підстав, які не перераховані у ст. 7 Закону України «Про судовий збір», в тому числі сплати судового збору без подальшого звернення до суду і відповідно відсутності підстав для ухвалення судового рішення з питання повернення судового збору, кошти повертаються відповідно до Порядку повернення коштів помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів (далі - Порядок), затвердженого Наказом Міністерства фінансів України  від 03.09.2013 року №787, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 року за №1650/24182.

 

08.11.2016 р. набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 19.09.2016 № 827 "Про затвердження Змін до Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 07.10.2016 за № 1341/29471 (далі - Наказ).

Наказом затверджено форму Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджету, яке надається платнику органом, що контролює справляння надходжень бюджету (крім органів Державної фіскальної служби України).

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 № 106 "Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету" органом, що контролює справляння надходжень бюджету за кодом бюджетної класифікації 22030000 "Судовий збір та надходження від звернення застави у дохід держави" визначено суди загальної юрисдикції.

Отже, подання на повернення коштів помилково зарахованого судового збору до органів Державної казначейської служби України здійснюватиметься судами виключно за формою, затвердженою зазначеним вище наказом.

 

Роз’яснення

щодо повернення коштів, помилково сплачених на рахунок, визначений для сплати судового збору, без подальшого звернення до суду і, відповідно, відсутності підстав для ухвалення судового рішення з повернення судового збору

 

Особа, яка бажає повернути грошові кошти, що були помилково сплачені на рахунокМакарівського районного суду Київської області, визначений для сплати судового збору, повинна вчинити наступні дії:

1.   Необхідно звернутися із заявою до Макарівського районного суду (Додаток 1), на рахунок якого були помилково сплачені кошти, та надати оригінал платіжного документа (або копію), що підтверджує їх сплату.

2.   Суд перевіряє факт зарахування коштів на рахунок, визначений для сплати судового збору, та факт того, що заявник дійсно з позовною заявою до суду не звертався. За результатами проведеної перевірки заявникові надається відповідне подання.

3.       Після отримання подання, заявнику необхідно подати до органу казначейського обслуговування, де відкрито рахунок, на який помилково зараховані кошти заявника, подання суду, платіжний документ та заяву про повернення коштів з бюджету, в якому вказати спосіб повернення коштів. В зазначеному випадку, орган Державної казначейської служби України здійснює повернення коштів з рахунків визначених для сплати судового збору в порядку, передбаченому наказом Державної казначейської служби України від 03.09.2013 року № 787.

 

 

 

Додаток 1

Кому адресована заява: назва суду Від кого:

ПІП заявника або назва організації, адреса, ідентифікаційний код або код ЄДРПОУ

 

ЗАЯВА

 

Прошу видати подання на повернення помилково (надміру) перерахованих коштів від сплати судового збору за розгляд справи у суді, які були перераховані згідно платіжного доручення (квитанції або ін. платіжного документа) №________           від  _________р.

___________ р.

 

Додаток: копія платіжного доручення, копія паспорту або копія ідентифікаційного коду, довіреність(за наявності).

 

Дата

Підпис